NOC MUZEÓW 2012 W CRICOTECE - 18/19 MAJA

DNIA 18 MAJA WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH ZWIEDZANIEM CRICOTEKI ZAPRASZAMY DOPIERO WIECZOREM - OD GODZINY 19-TEJ!

 

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Scena ze spektaklu "Dziś są moje urodziny"
fot. Flore Wolland

 

W trakcie trwania tegorocznej edycji Nocy Muzeów w godz. 19.00 – 1.00 CRICOTEKA udostepniać będzie zwiedzającym swoje siedziby w dwóch lokalizacjach:

 

Archiwum Cricoteki, ul. Kanonicza 5


Dziś są moje urodziny – wystawa czasowa i projekcje

Wystawa jest trzecią odsłoną w cyklu pokazów mających na celu tematyczną prezentację kolekcji Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka. Poświęcona została spektaklowi „Dziś są moje urodziny” Teatru Cricot 2, nad którym artysta pracował od października 1989 do początku grudnia 1990. Tadeusz Kantor zmarł po jednej z ostatnich prób spektaklu, 8 grudnia 1990, jego premiera odbyła się wkrótce potem, w styczniu 1991 r. w Théâtre Garonne w Tuluzie, a pokazy spektaklu miały miejsce w 22 miastach na całym świecie do czerwca 1992 roku.
Przybliżenie odbiorcom wystawy spektaklu, który był ostatnim dziełem Tadeusza Kantora, w szczególny sposób łączy się z okolicznościami realizacji tej ekspozycji, która jako ostatnia prezentowana będzie w Cricotece przy ul. Kanoniczej 5, w związku z planowanym przeniesieniem działalności ośrodka do nowej siedziby przy ul. Nadwiślańskiej w Krakowie.
Miejscem spektaklu „Dziś są moje urodziny” jest pracownia artysty, jego pracownia z ul. Siennej, przeniesiona na scenę. W Biednym Pokoju Wyobraźni artysty, gdzie panuje „pamięć dzieciństwa, samotność, Śmierć czekająca, wielka aktorka i jej rywalka: Miłość” – na uroczystości urodzinowej pojawiają się postacie z jego wcześniejszych spektakli, umarli przyjaciele-artyści, członkowie rodziny. Materią spektaklu jest życie artysty, jego czas teraźniejszy, a z tym także przeczucie śmierci, lęki, sztuka, dzieło. Przeciwstawiając się XX stuleciu jako wiekowi katastrof, totalitaryzmów, zbrodni człowieka przeciw człowiekowi, czyni siebie samego, swoją indywidualność i własną intymność głównym tworzywem, zapraszając nas, abyśmy mu towarzyszyli w jego ostatnich urodzinach, byli świadkami jego życia i śmierci, obecności i nieobecności jednocześnie.
Stąd na wystawie pragniemy przybliżyć głównie pracę nad spektaklem „Dziś są moje urodziny”, ale także inne działania, które przenikały się w ostatnim okresie jego życia. Oprócz obiektów ze spektaklu, zaprezentujemy wybrane rękopisy Kantora, odnoszące się nie tylko do samego dzieła, ale także do kondycji artysty. Pokażemy także szkice techniczne i inne archiwalia ze zbiorów Cricoteki.
Wystawie, w kolejnych miesiącach jej udostępniania, towarzyszyć będzie cykl projekcji filmowych.Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora, ul. Sienna 7/5


Pokój Tadeusza Kantora - wystawa stała

Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora mieszcząca się przy ul. Siennej 7/5, oddział Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteki, udostępniona została po raz pierwszy w 1995 roku. W tym mieszkaniu-pracowni artysta w latach 1987-1990 tworzył ostatnie dzieła swojego życia. Miejsce to wygląda jak przed laty, w chwili, kiedy Tadeusz Kantor opuścił je na zawsze. Zachowały się meble, pisma, rysunki, przedmioty osobiste, pamiątki z podróży. W przyległej do pracowni artysty galerii organizowane są wystawy czasowe, prezentujące prace nie tylko Tadeusza Kantora, ale i artystów związanych z jego osobą lub dziełem.


Dziś są moje urodziny”. Rysunki Tadeusza Kantora – wystawa czasowa

Wystawa komplementarna wobec propozycji udostępnianej w Archiwum na ul. Kanoniczej składa się z wyboru 27 rysunków do spektaklu Dziś są moje urodziny, zdeponowanych w zbiorach Cricoteki, które powstały w pracowni artysty przy ul. Siennej w latach 1989-90. Rysunki te, wykonane w większości flamastrem i pastelami, często pokryte korektorem lub z elementami kolażu, przedstawiają szkice postaci i obiektów do spektaklu oraz projekty konkretnych scen, także tych, które nie zostały ostatecznie zrealizowane. Na rysunkach tych często umieszczał artysta notatki, odnoszące się nie tylko do powstającego dzieła teatralnego, ale także malowanych przez niego równolegle obrazów. Stanowiąc rejestr fabuły rodzącego się spektaklu, odnoszą się do idei Biednego Pokoiku Wyobraźni artysty, obecnego na scenie, w dziełach plastycznych, a także w jego życiu codziennym. W notatkach do spektaklu Dziś są moje urodziny artysta zastanawiał się nad miejscem spektaklu: „Mój / Biedny Pokoik / i / samotność / i to do mnie / przychodzą z wizytą [...] / Mój Biedny Pokój Wyobraźni / Moje mieszkanie”. Ciąg dalszy tych rozważań odnajdujemy w prezentowanych na wystawie rysunkach.

 

Program projekcji prezentowanych podczas trwania Nocy Muzeów 2012:

1. Projekcja zapisu spektaklu na dziedzińcu Archiwum przy ul. Kanoniczej, godz. 20.00 i 23.00:

Aujourd’hui c’est mon anniversaire
[Dziś są moje urodziny] (zapis spektaklu Teatru Cricot 2, Centre Georges Pompidou, Paris, I-II 1991), realizacja Jacquie i Denis Bablet, Jacques Sirot, produkcja L’Equipe „Théâtre et audiovisuel” du Laboratoire de Recherches sur les Arts du Spectacle du CNRS, 1991, czas: 1 godz. 15 min.


2. Projekcje filmów dokumentalnych w Archiwum przy ul. Kanoniczej 5 i w Galerii-Pracowni przy u. Siennej 7/5:

• "Kantor. Dziś są moje urodziny" (program przygotowany w związku z krakowską premierą spektaklu Dziś są moje urodziny w Sali Sokoła, 23 V 1991, realizacja Aleksandra Czarnecka;
• Bez tytułu (rozmowa z Tadeuszem Kantorem na temat spektaklu Dziś są moje urodziny, Archiwum Cricoteki, 1990, real. A. Sapija);
• "Próby, tylko próby. Dziś są moje urodziny”, real. A. Sapija


3. Pokaz reprodukcji rysunków do spektaklu „Dziś są moje urodziny” na fasadzie kamienicy naprzeciw Archiwum i na dziedzińcu w przerwie między projekcjami filmowymi oraz muzyka ze spektaklu .