Wojna w niebie

 

30 czerwca, 1 lipca

godz. 19:00

Teatr jest przestrzenią spotkania różnych światów – może opowiadać o tożsamości, niezrozumieniu, trudnościach wynikających z barier komunikacyjnych. Tych kwestii dotyka spektakl Wojna w niebie w reżyserii Dominiki Feiglewicz tworzony przez osoby niesłyszące, niedosłyszące i słyszące, To oni bardzo często są wykluczani ze świata kultury – jeśli się ich dopuszcza do udziału to zazwyczaj w roli, odbiorców, nie twórców.

Scenariusz spektaklu oparty jest na utworze Wojna w niebie Josepha Chaikina. Chaikin w wyniku afazji (zaburzenie funkcji językowych powstałe na skutek uszkodzenia mózgu) został wykluczony ze społeczeństwa, jednak nie przestawał tworzyć. Proces twórczy okazał się terapeutyczny – był procesem na drodze do odzyskania zdrowia. Chaikin rozpoczął naukę języka migowego.

Tekst Wojny w niebie został przetłumaczony na Polski Język Migowy. Zachowujący poetykę przekład, jest w pełni zrozumiały także przez osoby niesłyszące i niedosłyszące. Spektakl Wojna w niebie nie tylko będzie dostępny dla wszystkich, ale w głównej mierze tworzony przez osoby niesłyszące i niedosłyszące To właśnie ich zobaczymy na scenie w roli aktorów, którzy zapraszają do swojego świata. Realizację aktywnie wspiera także Krzysztof Globisz, który dołączył do projektu.

Wojna w niebie to spektakl poszukiwaniu własnej tożsamości, próbie komunikacji i pragnieniu bycia zrozumianym. Dla aktorów, występujących w spektaklu jest to spełnienia marzenia o podróży. Nie jednak tej po odległych zakątkach świata, ale o podróży związanej ze sztuką. Marzeniem twórców jest gra w teatrze. Zranieni w przeszłości przez niezrozumienie ich świata, mają ogromną chęć pokazać otoczeniu na co ich naprawdę stać. Chcą pokazać , że osoby niesłyszące i niedosłyszące tworzą niezwykłe i pasjonujące rzeczy.

 

Spektakl dostępny dla osób niesłyszących, niedosłyszących i słyszących.

Czas trwania: 60 minut

Tekst: Joseph Chaikin

Tłumaczenie na język polski: Grzegorz Godlewski

Tłumaczenie na PJM: Agnieszka Górowska-Madejczyk

 

Reżyseria i dramaturgia: Dominika Feiglewicz

Występują: Dominika Kozłowska, Patrycja Nosowicz, Rafał Bołdys, Krystian Maligłówka

Scenografia, kostiumy: Aleksandra Żurawska

Choreografia: Katarzyna Anna Małachowska

Głos: Krzysztof Globisz, Dominika Feiglewicz

Muzyka: Piotr Przewoźniak

Projekcje: Amadeusz Nosal

Światło: Krzysztof Małachowski

Bilety

PAY WHAT YOU WANT
Zapłać tyle ile uważasz

Naszym marzeniem jest, aby sztuka i każdy z nas był w pełni wolny, aby dostęp do kultury był powszechny, aby teatr był pretekstem do spotkania i dialogu oraz żeby nikt nie był z tej przestrzeni wykluczony. Pieniądze nie powinny być barierą uniemożliwiającą dostęp do kultury. Po obejrzeniu spektaklu, każdy naszych gość sam zdecyduję, ile chce zapłacić za to, co zobaczył i doświadczył podczas tego spotkania. Jest to też szansa na budowanie solidarnej społeczności. Płacąc więcej z jednej strony umożliwiasz rozwój niezależnym artystom, z drugiej zaś wspierasz tych, którzy z przyczyn materialnych nie mogliby sobie pozwolić na udział w spektaklach przy standardowych formach płatności.

Rezerwacje

Rezerwacji miejsc na spektakl można dokonać pisząc wiadomość na adres:

rezerwacje@cricoteka.pl