„Komedianci!” – wystawa fotografii Maurizia Buscarina

Maurizio Buscarino, „Komedianci!”, 7.09–28.12.2019

Wernisaż: 6.09.2019, godz. 18:00

Nadchodząca wystawa jest monograficzną prezentacją prac Maurizia Buscarina, jednego z najbardziej cenionych fotografików włoskich związanych ze światem sceny. Jego archiwum – imponujące świadectwo dokonań teatru drugiej połowy XX wieku – rejestruje dorobek m.in. Tadeusza Kantora, Jerzego Grotowskiego, Eimuntasa Nekrošiusa, Odin Teatret, japońskiego Bunraku, ale też tworzących amatorski teatr anonimowych więźniów.

Czarno-białe zdjęcie z przedstawienia Wielopole, Wielopole

Wielopole, Wielopole, Florencja 1980; fot. Maurizio Buscarino

W 1978 roku Buscarino ogląda w Mediolanie po raz pierwszy Umarłą klasę, i od tego czasu towarzyszy Teatrowi Cricot 2 do końca jego działalności, czyniąc zeń centralny temat swej sztuki fotograficznej.

Artysta nie ogranicza się do dokumentowania kolejnych spektakli Teatru Cricot 2, ale tworzy własny kanon estetyczny. Jego fotografie – pełne empatii i zrozumienia teatralnych wizji Tadeusza Kantora – są ekspresyjnym czarno-białym zapisem emocji kreowanych na scenie przez zespół.

Wystawa „Komedianci!” w całości poświęcona jest Teatrowi Cricot 2. Zaprezentowanych zostanie około 200 fotografii – wybór z archiwum Buscarina, liczącego 12 000 ujęć powstałych w czasie prób i spektakli. Hołdujący tradycyjnym metodom wykonywania i wywoływania zdjęć artysta wszystkie odbitki przygotowuje osobiście w swoim atelier w Poscante pod Bergamo.

Maurizio Buscarino uczestniczyć będzie w uroczystym otwarciu wystawy 6 września 2019.

 

Patronat: Instytut Włoski w Krakowie

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.