Lato w teatrze – wizyta studyjna. Zapraszamy!

Zapraszamy edukatorów, pedagogów teatru, koordynatorów zainteresowanych realizacją programu Lato w Teatrze do udziału w wizycie studyjnej, która odbędzie się w dniach 25-26 listopada 2019 r.  Chcemy podzielić się dobrymi praktykami, wiedzą i wymienić się doświadczeniami z realizacji trzech edycji Lata w teatrze w szczególności „Lata niemożliwego”.

Zgłoszenia przyjmujemy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego: https://forms.gle/69Tk7KSkqrxtwWDz9
Udział w wizycie jest bezpłatny, zapewniamy nocleg i wyżywienie. Liczba miejsc ograniczona.

Harmonogram wizyty studyjnej

25 listopada 2019 r. (poniedziałek)

Dobre działania edukacyjne powinny wynikać ze specyfiki miejsca i okoliczności, w których są realizowane. Przyjrzymy się potencjałowi instytucji, jaką jest Cricoteka. Porozmawiamy o tym, jak projektować działania uwzględniające zarówno inspiracje, jak i ograniczenia związane z miejscem realizacji projektu.

12:00-13:00 Stroimy się – warsztat wprowadzający

Rozgrzejmy się. Poznajmy. Opowiedzmy o swoich oczekiwaniach. Spróbujmy poszukać odpowiedzi na pytanie: co to znaczy, że coś jest niemożliwe? Czy można zrobić lato niemożliwe?

13:00-14:30 Interludium – lunch

14:30-16:00 Od gestu do dźwięku – warsztat

Czy możesz występować w orkiestrze, nawet jeśli nie umiesz grać na żadnym instrumencie? Zbudujemy zespół, w którym zagramy na przedmiotach codziennego użytku. Przećwiczymy podstawowe sygnały – proste gesty, które pomogą w komunikacji między dyrygentką i uczestnikami. Warsztat poprowadzi Paulina Owczarek – pomysłodawczyni i założycielka Krakow Improvisers Orchestra, w której gra oraz dyryguje grupą improwizujących muzyków.

16:00-18:00 Szumy w budynku – spotkanie

Jak budować przestrzeń do pracy z dziećmi? Jak wykorzystać potencjał budynku do stworzenia wspólnych projektów? Na co zwrócić uwagę, żeby uniknąć rozczarowania? O tych i innych wyzwaniach będziemy rozmawiać w czasie oprowadzania po gmachu Cricoteki. Odwiedzimy miejsca, w których realizowane były zajęcia w ramach Lata w Teatrze oraz zobaczymy aktualne wystawy, sprawdzając ich potencjał do pracy z dziećmi. Po instytucji oprowadzą koordynator/ki wydarzeń i wystaw w Cricotece.

18:30-20:30 Kantor: wariacje na temat – projekcja

Wszystkich, którzy mają siłę na więcej inspiracji, zachęcamy do wzięcia udziału w projekcji spektaklu „Doodri, Doodri” koreańskiej grupy Changpa, który powstał w oparciu o partyturę spektaklu „Wielopole, Wielopole” Teatru Cricot 2. Cricoteka w ramach cyklu „Gra z Kantorem” co miesiąc zaprasza na prezentację rejestracji wideo spektakli wybitnych reżyserów, którzy przyznają się do inspiracji krakowskim artystą.

20:30 Rozmowy na bis – kolacja

 

26 listopada 2019 r. (wtorek)

Drugi dzień będzie okazją do przyjrzenia się nieoczywistym aspektom wykorzystywania przedmiotów – od działań teatralnych, przez wystawy, aż po eksperymenty muzyczne. Na koniec zbierzemy wszystkie informacje na temat przygotowania wniosku i realizacji projektu Lato w teatrze.

10:00-11:30 Obiekty grające – warsztat

Przetestujmy nietypowe rozwiązania w pracy z przedmiotem w obszarze działań performatywnych. Inspiracją będzie kantorowska idea bio-obiektu. Przyjrzymy się, jak przedmiot gra w kontekście działań scenicznych, kiedy nie jest ani rekwizytem, ani dekoracją, tylko – jako nierozerwalnie związany z aktorem – tworzy jego „przedłużenie”. Zestawimy nasze pomysły z koncepcją Erwina Wurma, który proponuje interakcje z przedmiotami codziennego użytku w swojej koncepcji jednominutowych rzeźb. Warsztat poprowadzi Barbara Pasterak – koordynatorka Lata w teatrze w Cricotece; animatorka, pedagożka teatru, edukatorka, kuratorka programów performatywnych dla dzieci.

11:30-13:00 Koncert na Cricotekę – warsztat

Dzielimy się doświadczeniem wykorzystywania muzyki współczesnej jako narzędzia do pracy z dziećmi. Punktem wyjścia do działań będzie przestrzeń i wykorzystywanie tego, co zastajemy dookoła. Skupimy się na wspólnym tworzeniu muzyki i odkrywaniu dźwięków drzemiących w przedmiotach codziennego użytku. Warsztat poprowadzą muzycy Spółdzielni Muzycznej – Piotr Peszat i Jakub Gucik.

13:00-14:30 Interludium – lunch

14:30-16:30 Jak utrzymać tempo? – spotkanie

Podzielimy się swoimi doświadczeniami z realizacji trzech edycji Lata w teatrze. Opowiemy też o wyzwaniach stojących za produkcją wydarzeń performatywnych dla i z dziećmi. Na wszystkie pytania odnośnie organizacji i koniecznych formalności związanych z realizacją projektu odpowie przedstawicielka Instytutu Teatralnego.

Szczegółowe informacje
Barbara Pasterak,
pasterak@cricoteka.pl,
tel. (12) 442 77 70, wew. 107