Machina Sztuki – warsztaty dla dzieci w wieku 4-8 lat

Cykl warsztatów na pograniczu teatru, plastyki i muzyki. Zajęcia łączą elementy improwizacji teatralnej, działań w przestrzeni, różnorodnych technik plastycznych, a także wykorzystują nowoczesne multimedia. Podczas zajęć stawiamy na ruch, wspólne działanie, pobudzanie zmysłów.

fot. Grzesiek Mart

Maszyna do szycia

3 grudnia, 11:30–12:30

Budujemy wielką maszynę. Jak może działać? Jak w ogóle działa maszyna do szycia? Spróbujemy zbudować maszynę, która zamiast silnikiem będzie napędzana wyobraźnią dzieci.

Jak się opakować?

10 grudnia, 11:30–12:30

Czy ubranie może być opakowaniem? Bawimy się wielkimi arkuszami papieru i długimi kawałkami tkanin. Zawijamy, opakowujemy, otulamy – ręce, nogi, całe ciała. Chowamy się, zmieniamy kształty.

 

Już teraz serdecznie zapraszamy na kolejne warsztaty z cyklu Machina Sztuki, które będą odbywać się w przyszłym roku!

 

Minione warsztaty:

Jaki masz kształt?

1 października, 11:30–12:30

Obrysujemy dłonie, stopy, głowy, brzuchy. Zrobimy wielkie rysunki naszych ciał. Co się stanie, kiedy kontury wymieszają się ze sobą? Czy będziemy mogli odnaleźć swoje części ciała? Wielkie kolorowanie i wycinanie dużych formatów!

W kawałkach

8 października, 11:30–12:30

Rozsypanka kształtów! Zrobimy własne kości do gry i drewniane układanki. Który kapelusz będzie pasował do której głowy? A który płaszcz do których butów? Bawimy się w podmienianie i dopasowywanie.

Czapka niewidka

15 października, 11:30–12:30

Jak można zniknąć? Czy wystarczy zamknąć oczy? Sprawdzamy, co się wydarza, kiedy wyłączymy różne zmysły. Przymierzamy różne nakrycia głowy. Budujemy własne niewidki-kryjówki. Ukrywamy się, chowamy, kamuflujemy.

Odbicia lustrzane

22 października, 11:30–12:30

Jak wygląda nasze ciało w odbiciu lustrzanym? Jak będzie wyglądać w zakrzywionym zwierciadle? A może sami możemy zamienić się w lustro? Pobawimy się w naśladowanie ruchu. A potem w utrwalanie go i zatrzymywanie na papierze.

Kostium niecodzienny

29 października, 11:30–12:30

Czy naszym kostiumem może być coś, co znajduje się przed nami, stoi obok lub jest naszą „kryjówką”? Jaka postać może być przebrana w emaliowaną miskę czy rurę wentylacyjną? Zapraszamy do zabawy przedmiotami codziennego użytku – tworzenia z nich niecodziennych kostiumów.

Przeszywacze

5 listopada, 11:30–12:30

Punktem wyjścia do zabawy będą podstawowe ściegi i techniki haftowania. A gdyby zamiast zwykłej igły i nici wykorzystać grube sznurki i kolorowe wstążki do robienia ściegów? A zamiast tkanin przeszywać przedmioty! Nie będziemy robić zwyczajnych ubrań. Może powstaną kolorowe instalacje, które wypełnią przestrzeń.

Gdzie są niegdysiejsze śniegi?

12 listopada, 11:30–12:30

Zwiedzimy wystawę „Osobiste. Kostiumy teatralne Kantora” i przyglądniemy się kostiumom z papieru, który nie jest papierem. Zastanowimy się jakie właściwości ma papier i znajdziemy dla niego wiele nowych funckji. Wykorzystamy kolorowe folie i wielkoformatowe cienie, by dodać białym kostiumom nieco koloru.

Stop! Informel!

19 listopada, 11:30–12:30

Co to takiego informel? I do czego służy? Obejrzymy przykłady obrazów jednego z ciekawszych nurtów w malarstwie XX wieku i przetestujemy różne możliwe sposoby wykorzystania farby. Malowanie nietypowymi narzędziami, chlapanie i tworzenie kolorowych kompozycji. Wykorzystamy gest i przypadek, by powstały małe dzieła sztuki. Uwaga, pobrudzimy się.

Na drewnianym manekinie

26 listopada, 11:30–12:30

Poszukamy różnych ciekawych rozwiązań i nietypowych elementów w kostiumach Kantora – podwójnych kieszeni, łat, zapięć, sznurków, rękawiczek połączonych z rękawami. Uruchomimy zmysł dotyku i odkryjemy pudełka wypełnione tkaninami. Na drewnianych manekinach każdy z uczestników stworzy kostium dla wybranej postaci.

 

Bilet w cenie 20 zł od dziecka, rodzic wchodzi za darmo. Bilety na warsztaty można zakupić na stronie internetowej lub w kasie Cricoteki.
Jeśli chcesz uczestniczyć w warsztatach, a nie możesz za nie zapłacić, napisz do nas znajdziemy rozwiązanie.

Nie prowadzimy rezerwacji. Ilość miejsc jest ograniczona.
W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt: tel. (12) 442 77 70 wew. 107 lub mail: edukacja@cricoteka.pl