“Myślo-kształty”. Wystawa w ramach Copernicus Festival

 

Myślo-kształty

Wystawa czasowa

Miejsce: Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2–4, 30-527 Kraków

Otwarta od 17 maja. Godziny otwarcia: wtorek – niedziela, od 11:00 do 19:00

Wstęp wolny

17 maja odbędzie się otwarcie wystawy dla osób z listy zaproszonych gości

Dostępność

Wirtualne zwiedzanie wystawy.

Już od 17 do 23 maja w Cricotece na poziomie -1 będzie można zwiedzać wystawę “Myślo-kształty”, która odbędzie się w ramach Copernicus Festival 2021: Wyobraźnia, interdyscyplinarnego wydarzenia badającego relacje między nauką a innymi dziedzinami kultury.

 

Wystawa, nawiązująca swoim tytułem do książki „Thought-Forms” (1901) Annie Besant i Charlesa Webstera Leadbeatera, odnosi się do pojęcia wyobraźni, rozumianej jako zdolność wyrażania różnorodnych treści w postaci obrazów. Problem wizualizacji wiedzy stanie się tematem prezentowanych esejów graficznych, przyjmujących takie formy jak naukowy diagram (Maja Starakiewicz i Jakub Woynarowski), filozoficzny komiks (Mikołaj Tkacz), czy słownik „gatunków i chwytów technicznych” (Agnieszka Piksa).

 

Agnieszka Piksa – polska artystka sztuk wizualnych, rysowniczka, autorka komiksów, ilustracji i murali. Absolwentka wydziału grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i Universitatea de Arta si Design Kluż-Napoka w Rumunii. W swoich pracach cytuje literaturę piękną na równi z naukową, grając znaczeniami i nieporozumieniami. Interesuje ją zarówno tradycyjna narracja, jak i eksperymenty lingwistyczne. Jej prace reprezentowały Polskę podczas 31. Międzynarodowego Biennale Sztuki Współczesnej w São Paulo. Brała udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą. W 2015 została nagrodzona w VII edycji konkursu “Spojrzenia 2015 – Nagroda Deutsche Bank”. Mieszka i pracuje w Krakowie.

 

Maja Starakiewicz – doktorantka na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie, absolwentka tej samej uczelni. Autorka książki „Model i metafora. Komunikacja wizualna w humanistyce” oraz programu edukacyjnego i książki dla dzieci „Pociąg do opowieści”. Laureatka nagrody Województwa Małopolskiego Ars Quaerendi (wspólnie z Jakubem Woynarowskim), prelegentka na Gdynia Design Days, stypendystka European Forum Alpbach oraz MKDiN. W działającej w Krakowie fundacji Optimum Pareto zajmuje się strategią komunikacji wizualnej.

 

Mikołaj Tkacz – rysownik komiksowy, współzałożyciel grupy komiksowej Maszin, połowa duetu „Naprawdę nieśmieszne rysunki”, absolwent Akademii Sztuki w Szczecinie. Wydał m.in. albumy komiksowe „Przygody Nikogo”, „Spałem, ale wstałem” oraz współtworzył antologie „Maszin 78” i „Maszinga – Nowe Ruchome Obrazy”. W 2019 roku prezentował swoje rysunki z ostatnich lat na wystawach w poznańskich galeriach TAK oraz 9/10. Od paru lat prowadzi warsztaty komiksowe dla wszystkich grup wiekowych, otwarte dla osób nierysujących na co dzień.

 

Jakub Woynarowski – artysta wizualny, kurator, designer i ilustrator. Absolwent i wykładowca ASP w Krakowie. Realizuje projekty z pogranicza teorii i praktyki wizualnej. Autor książek, m.in. „Corpus Delicti” (z Kubą Mikurdą), „Martwy sezon„ i „November”. Twórca koncepcji artystycznej wystawy w Pawilonie Polskim podczas 14. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji (2014). Laureat Paszportu Polityki (2015) w kategorii sztuk wizualnych. Swoje prace prezentował m.in. w Fondazione Memmo w Rzymie, Kunsthal Extra City w Antwerpii, MeetFactory w Pradze i MSN w Warszawie.

 

Wystawa Copernicus Festival 2021: Myślo-kształty na Facebooku

 

Organizatorzy Wystawy:

Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Centrum Kopernika
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Platforma Badań Artystycznych Wydziału Malarstwa
Tygodnik Powszechny
Uniwersytet Jagielloński