Performans „Sztuka ubierania” | Wydarzenie towarzyszące wystawie „Osobiste”

Ubieranie to intymny moment powtarzany każdego dnia. Co znaczy dobrze się ubrać? Czy ubranie może stać się bliskie? Ile dzieli ubranie od kostiumu?

Performans „Sztuka ubierania” | Marcin Miętus
11 września 2022 (niedziela), godzina 17:00

Miejsce: Przestrzeń wystawy „Osobiste”
Wstęp bezpłatny
Wydarzenie stanowi część programu towarzyszącego wystawie Osobiste

Miętus w performansie „Sztuka ubierania” bada zależności między ciałem a kostiumem, przebraniem a osobistą garderobą, performansem a codziennością. Ciężar ubrań wpływa na ruch. Kolor i faktura materiału mogą wpłynąć na interpretację dzieła teatralnego. Jednak czy kostium rzeczywiście może grać performerem? Czy może być autonomiczny? Czy można się w nim schować i wydobyć go na pierwszym plan? Dynamika zasłaniania i odsłaniania oraz tego, co pomiędzy posłuży jako temat do refleksji nad prywatnym/publicznym wymiarem ubierania jako (nie)banalnej czynności.

Marcin Miętus – dramaturg, performer, dramatopisarz. Jako dramaturg pracował m.in. w Teatrze Studio, Komunie Warszawa, Teatrze Współczesnym w Szczecinie, Teatrze ROZBARK w Bytomiu i Krakowskim Centrum Choreograficznym. Uczestnik dwóch edycji kursu „Choreografia w Centrum” (Centrum w Ruchu w Warszawie, 2020/2021 i 2021/2022). Współpracuje z Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA. Finalista 10. edycji konkursu choreograficznego „3…2…1…TANIEC!” organizowanego przez Krakowskie Centrum Choreograficzne (2021); zdobywca pierwszej nagrody indywidualnej za solo choreograficzne „exit”. Laureat konkursu „Nigdy nie będziesz szła sama” (2022, TR Warszawa). Stypendysta MKiDN (2022). Performanse pokazywał m.in. na FAMIE (2021, Świnoujście ) oraz FestivALCIE (Kraków, 2022). Zrealizował miesięczny program „ATLAS” na Festiwalu ImPulsTanz w Wiedniu (2022), na którym prezentował solo „Shape of hi”.

 

Więcej na: https://www.cricoteka.pl/pl/osobiste-program-towarzyszacy/
Wydarzenie na Facebooku

Program Przestrzeń Osobista dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022.