Publikacje edukacyjne

Zachęcamy do zapoznania się z publikacjami edukacyjnymi, które przygotowaliśmy w ramach projektów edukacyjnych Cricoteki. Po kliknięciu w okładkę, pobierzesz bezpłatny PDF.

2022

Sztuka różnorodności w edukacji kulturowej

Uniwersalne planowanie jest możliwe dopiero wówczas, gdy uda nam się zrobić pierwszy krok, zdobyć pierwsze doświadczenia, pokonać początkowy lęk przed pracą z osobami z różnymi potrzebami oraz gdy uda nam się zbudować wiedzę o narzędziach, które nie zawsze są kosztowne czy bardzo skomplikowane. Przygotowaliśmy broszurę, w której znajdziecie zestaw podpowiedzi jakie postawy i zachowania pozwalają działać w sposób włączający jak najszerszą grupę odbiorców, w tym osoby o różnych potrzebach.

Zacznij działać, zrób pierwszy krok.

Publikacja powstała w ramach projektu „Youth Learning Through Arts”, zainicjowanego i współtworzonego od wiosny 2021 roku przez Stowarzyszenie Fińskich Dziecięcych Centrów Kultury (ang. Association of Finnish Children’s Cultural Centers), przy międzynarodowym wsparciu organizacji partnerskich z Polski, Finlandii i Słowenii.

Partnerami projektu są: Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA (Polska); Fińskie Stowarzyszenie Ochrony Przyrody Luonto-Liitto (Finlandia); Młodzieżowe Centrum Kultury Pionirski Dom, Stowarzyszenie kulturalne IMPRO (Słowenia).

Projekt ma na celu wypracowanie nowych metod edukacji przez sztukę, promocję tych rozwiązań oraz ich zastosowanie w różnych współczesnych kontekstach społecznych i artystycznych – jak kryzys klimatyczny i środowiskowy, sztuki performatywne czy dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami.

2021

Laboratorium obiektu

Publikacja powstała w ramach programu Laboratorium Obiektu. Podczas czterech warsztatowych spotkań wspólnie pracowaliśmy nad obiektami teatralnymi Tadeusza Kantora. Dotykaliśmy przedmiotów ukrytych w ciemności, słuchaliśmy ich dziwnych dźwięków, szukaliśmy kształtów i ich cieni, pobudzaliśmy wyobraźnię przez skojarzenia. Z notatek, wycinanek, tropów, zaproponowanych zadań powstała bardzo nietypowa książka. Różnorodność interpretacji i osobistych komentarzy stworzyły niebanalny przewodnik po obiektach teatralnych jednego z najważniejszych artystów XX wieku.

2019

Polifonie dzieciom

Prezentujemy publikację podsumowującą projekt Polifonie dzieciom. Publikacja powstała z myślą o edukatorach, nauczycielach, animatorach, pedagogach. Jej celem jest dzielenie się doświadczeniami wynikającymi z organizacji cyklu koncertów i warsztatów Polifonie dzieciom.

Grafika z identyfikacją i informacjami o projekcie

2018

Przestrzeń na teatr. Ćwiczenia z wyobraźni

Tekst: Justyna Droń, Katarzyna Krajewska

Ilustracje: Katarzyna Walentynowicz

Poświęć jeden dzień na to, żeby przyjrzeć się uważnie przestrzeniom wokół siebie – tym dobrze znanym i opatrzonym. Rozejrzyj się dookoła w domu, na podwórku, na ulicy, w sali gimnastycznej, w sklepie. Przed wejściem do każdej z przestrzeni zatrzymaj się na chwilę, zamknij oczy i wyobraź sobie, że zaraz znajdziesz się przed sceną.

Okładka książki Przestrzeń na teatr. Zielone tło w żółtą szachownicę, na środku w czerwonym kole napis

Zeszyty powstały w ramach programu Laboratorium, którego głównym założeniem jest międzypokoleniowa współpraca. Został on zrealizowany dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury.

Na projekt składa się cykl spotkań warsztatowych dla juniorów i seniorów prowadzonych przez artystów w Cricotece.

2017

Archiwum ciekawości

Tekst: Justyna Droń, Justyna Mazur

Ilustracje: Katarzyna Walentynowicz

Publikacja powstała w ramach programu edukacyjnego Laboratorium w Archiwum. Laboratorium w Archiwum to propozycja dla juniorów i seniorów, której celem jest przełamanie schematycznego i bezkrytycznego odbioru sztuki, szczególnie w odniesieniu do wystawy stałej Tadeusza Kantora, a także odkrycie zasobów Archiwum Cricoteki. Celem publikacji jest zachęta do wspólnego, rodzinnego kolekcjonowania i działania. 

Granatowa okładka książki Archiwum ciekawości (napis w żółtym kole na środku)

2016

Laboratorium zmysłów. Zeszyt ćwiczeń do odkrywania otoczenia

Tekst: Justyna Sławik i Joanna Zbela

Ilustracje: Agata Królak

Otaczający nas świat jest niezwykły. Kryje się w nim mnóstwo niespodzianek, zagadek, ciekawostek. Kryje się w nim przede wszystkim wiele pozornie zwykłych przedmiotów, które można poznawać na tysiąc sposobów i odkrywać codziennie na nowo. Eksperymentuj! Do dzieła! Okładka książki Laboratorium zmysłów

Wydawca:

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA

ul. Nadwiślańska 2–4

30-527 Kraków

Zadania zawarte w książeczkach są udostępnione na licencji Creative Commons. Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0 Polska Pełny tekst licencji dostępny na stronie: https://creativecommons.org/licenses/bync/3.0/pl/legalcode