List na temat otwarcia wystawy

Szanowni Państwo,

jako dyrektor Cricoteki jestem wraz z Zespołem zmuszona poinformować, że otwarcie nowej wystawy stałej Tadeusz Kantor. Widma nie odbędzie się w planowanym przez nas terminie 3 kwietnia 2020 roku. Jak wszystkie inne instytucje kultury w Polsce oraz większość w Europie zostaliśmy zobowiązani by zawiesić działalność z powodu pandemii wirusa SARS-CoV-2.

Wspólnym dla tegorocznych działań Cricoteki hasłem są Trudne przeszłości, niepewne przyszłości. Zależało nam, by poprzez nową ekspozycję wspólnie z Państwem spróbować odpowiedzieć na pytanie o to, jak bieg historii determinuje twórczość i rozwój sztuki. Jednym z założonych przez nas celów było zaproszenie Odwiedzających do szczególnego, aktywnego i wielozmysłowego doświadczenia wystawy, a przez to wspólnego badania, w jaki sposób sztuka naznaczona zagrożeniem może być prezentowana dzisiaj. 

Nie sądziliśmy, że teraźniejszość tak dobitnie spuentuje nasze wielomiesięczne prace. Ekspozycja obiektów Teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora. Widma,  rezonujących dziś nie tylko z wielkimi wojnami poprzedniego stulecia, ale i z aktualnymi wydarzeniami, pozostanie na razie wystawą widmo. Trudno przewidzieć rozwój obecnej sytuacji. Chcielibyśmy jednak tym bardziej być z Państwem i zaprosić do wspólnego odkrywania tej nowej aktualności  prac i tekstów Tadeusza Kantora. Być może pomogą nam odnaleźć się w zmiennej rzeczywistości. Dlatego od dnia 3 kwietnia będziemy udostępniać Państwu online materiały związane z wystawą, w miarę możliwości też postaramy się zrealizować tym kanałem komunikacji program towarzyszący wystawie.

Na ekspozycję zapraszamy zaraz po ponownym otwarciu drzwi Cricoteki dla zwiedzających. 

Dyrektorka Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA 

Natalia Zarzecka