Nowy zestaw warsztatów na wynos w ramach Laboratorium obiektu już dostępny!

W „Laboratorium obiektu” szukamy inspiracji w codziennych przedmiotach i obiektach teatralnych Tadeusza Kantora. Szukamy dźwięków, budujemy konstrukcje, uruchamiamy wyobraźnię, zachęcamy do małych interwencji miejskich z przedmiotami w roli głównej.

We współpracy z twórcami i twórczyniami z całej Polski przygotowaliśmy 10 pakietów zachęcających do odkrywania świata teatru i sztuki w różnych okolicznościach: w domu, na łące, w mieście.

Każdy pakiet Warsztatów na wynos to zestaw pełen inspiracji i materiałów do działania oraz szczegółowa instrukcja, która pozwoli Wam odkrywać nowe wymiary codzienności.

Każdy uczestnik będzie mógł odebrać swój własny zestaw, a wraz z nim instrukcję, w której krok po kroku wyjaśnimy, co należy zrobić.

 

„Warsztaty na wynos” dostępne będą od 16 września 2021 i co tydzień podejmować będą inny temat.

Pakiety są darmowe.

Odbiór pakietów: Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2-4, Kraków. Czwartek – niedziela, godz. 11.00 – 19.00

Chcesz otrzymać pojedynczy zestaw lub otrzymywać zestaw stale co tydzień? Napisz na adres: slawik@cricoteka.pl

Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku, gdzie na bieżąco będziemy informować o nowych zestawach Warsztatów na wynos.

 

Czwarty pakiet – Recyklingowe obrazy

Asamblaże to obrazy, które w całości lub w części są wykonane z obiektów trójwymiarowych. Do ich realizacji twórcy wykorzystują przede wszystkim przedmioty użytkowe, czyli takie, które do czegoś wcześniej służyły. Ze szpargałów, odpadków, resztek, ścinków powstaje nowa całość. Taka forma sztuki to jednocześnie rodzaj… recyklingu! Opiera się bowiem na odzyskiwaniu tego, co zostało zużyte, i nadawaniu temu nowych znaczeń.

Warsztaty na wynos przygotowała Katarzyna Piwońska – pedagożka teatru, redaktorka, tutorka. Od 2012 roku współpracuje z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie (programy Teatroteka Szkolna, Lato w Teatrze). 

Trzeci pakiet – Latający wehikuł

Wciel się w rolę konstruktora i wspólnie z innymi zbuduj latający wehikuł. Zastanów się nad stworzeniem instalacji lekkiej, cichej, którą można wprowadzić w ruch. Skorzystaj z materiałów w pudełku, a także eksperymentuj z rzeczami, znalezionymi w domu.

Warsztat na wynos przygotowała Agnieszka Kolanowska – absolwentka logopedii, filologii polskiej i teatrologii, aktorka i instruktorka. Obecnie pracuje w Fundacji Czerwone Noski – Klown w szpitalu, prowadzi zajęcia jako instruktorka teatralna w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży oraz w Cricotece.

Drugi pakiet – Domowy koncert

Dom jest jak orkiestra. Wypełniają go tajemnicze szumy w kuchni, dziwne dźwięki w łazience oraz te wszystkie melodie i stukoty, które słyszysz za drzwiami. Zastanów się, z jakimi trzema dźwiękami kojarzy Ci się łazienka. A kuchnia? Co słyszysz, kiedy leżysz w łóżku? Które z tych dźwięków lubisz najbardziej?

Warsztat na wynos przygotowała Katarzyna Peplinska-Pietrzak – pedagożka teatru, koordynatorka dostępności, performerka. Pracuje w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu. Jest członkinią Sieci Liderek i Liderów Dostępności założonej przez Fundację Kultury bez Barier.

Zdjęcie kartonowego pudełka leżacego na drewnianym krzesełkuPocztówka z Cricoteki z logiem projektu laboratorium: rysunkiem drewnianego krzesła

Pierwszy pakiet – Happening na spacerze

Tadeusz Kantor realizował happeningi – wydarzenia artystyczne w przestrzeni publicznej (na placach, ulicach, w kawiarniach), których podstawę stanowiły codzienne czynności, ale wykonywane w niezwykły sposób. Brzmi zagadkowo? Mamy nadzieję, że sprawa okaże się jaśniejsza, gdy… sami zrealizujecie kilka happeningów! Niech zabawa podczas Waszych rodzinnych wypraw stanie się sztuką!

Pakiet opracowała Justyna Czarnota – pedagożka teatru, pasjonatka teatru dla dzieci i młodzieży. Od 2010 roku współpracuje z warszawskim Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, gdzie obecnie kieruje Działem Pedagogiki Teatru. Realizuje autorskie projekty z zakresu edukacji oraz upowszechniania kultury.

 

Foto: Joanna Rytter fotografia

Projekt graficzny: Kasia Walentynowicz illustartion

 

Patroni medialni:

  

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultur.